سی اصل کلیدی تصمیم گیری (بخش چهارم)

توسط Mukhtar 03/04/2015 در 11:09 ق.ظ
  1. سی اصل کلیدی تصمیم گیری بخش اول
  2. سی اصل کلیدی تصمیم گیری بخش دوم
  3. سی اصل کلیدی تصمیم گیری بخش سوم
  4. سی اصل کلیدی تصمیم گیری بخش چهارم

در آموزش های گذشته پانزده اصل کلیدی تصمیم گیری را خدمت شما عرض کردیم. که در کل سی اصل کلیدی تصمیم گیری وجود دارد. در این بخش پنج اصل دیگر آنرا تحت مطالعه و بررسی قرار می دهیم. امید واریم برای شما موثر واقع شود. در ادامه مطلب با آموزش همرا باشید.

اصل شانزدهم: تصمیم غلط بهتر از تصمیم نگرفتن است

در هنگام تصمیم گیری باید مراقب باشیم که فلج نشویم و قربانی سکوت نگردیم. اگر در مقابل یک تصمیم مهم و وحشتناک قرار گرفتید که می دانستید عواقب مهمی را به همراه دارد اصلاً نباید خود را ببازید. به سمت گرداب پارو بزنید. اگر ماندن در جای فعلی منجر به مرگ قطعی می شود بر اساس نقشه ای که به دست دارید راه بیفتید. حتّی اگر نقشه ی شما اشتباه باشد. این تصمیم بهتر از سکوت است. گاهی اوقات رفتاری که تعهد و مصمم بودن شما را نشان دهد می تواند شما را در شرایط دشوار تصمیم گیری از تنگناهای ابهام رهایی بخشد.

اصل هفدهم: هشتاد فیصد اطلاعات را فراهم کنید و تصمیم بگیرید.

البته کور کورانه عمل کردن خطرناک است امّا به یاد داشته باشید که صرف وقت زیاد برای تجربه و تجلیل اطلاعات نیز می تواند به همان میزان خطر ساز باشد. در تصمیم گیری لازم است بدانید که چه میزان اطلاعات را واقعاً نیاز دارید و چقدر زمان می برد تا اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید. هدف ما نباید کامل بودن باشد بلکه باید جمع آوری اطلاعات کافی و حرکت سریع براساس آن اطلاعات باشد. به یاد داشته باشید که اگر حجم زیادی از اطلاعات بر سرتان سرازیر شود فلج خواهید شد.

اصل هجدهم: تصمیم گیری همیشه با ریسک یا خطر همراه است، این واقعیت را بپزرید.

هر تصمیمی با ریسک همراه است. پس باید خود تان را بشناسید و بدانید که تا چه میزان می توانید بیسک را تحمل کنید. اگر قدرت تحمل ریسک شما کم است، احتمالاً به دنبال گزینه هایی خواهید رفت که آیندهٔ آنها مشخص تر و خطر آنها کمتر باشد. از سوی دیگر اگر به سادگی خطر های بزرگ و جدی را می پذرید احمتالاً هنگام تصمیم گیری گزینه های پر خطر تر را انتخاب می کنید. اما هیچوقت تصور نکنید که همهٔ اتفاق های خوب با هم رخ می دهند. افراد ریسک گریز را به شما توصیه می کنیم. همواره به دقت بدترین نتیجهٔ ممکن را تصور کنید و ببینید آیا می توانید آنرا تحمل کنید؟

اصل نوزدهم: دو فکر همیشه بهتر از یک فکر است.

وقتی به صورت گروهی تصمیم گیری می کنید به تعامل میان اعضای گروه توجه دارید؟ آیا فضای جمع به شکلی هست که ایده های خوب مطرح شده و به بحث گذاشته می شود؟ یا فقط یک صداست که بر جمع حکمرانی می کند؟ اگر در جمع شما رهبری هست که در موضع قدرت قرار داد و اعمال نفوذ می کند به دنبال راه هایی باشید که او را از اتاق بحث خارج کنید. چنین افرادی یا باید از اتاق خارج شوند یا تمهیدی صورت گیرد که نگاه و دیدگاه آن ها بر جمع حاکم نشود.

اصل بیستم: انسان های با هوش تر از خود را در اطرافتان گرد آورید.

در هنگام تصمیم گیری، متواضعانه عمل کنید. به دنبال کسانی باشید که از شما باهوش تر هستند. برای این کار، باید خود خواهی را کنار بگذارید و بر روی فرایند صحیح تصمیم گیری تمرکز کنید. از پرسیدن سوال هایی که می تواند به بهتر شدن تصمیم گیری تان کمک کند نهراسید؛ حتی اگر سوال هایتان به نظر احمقانه بیاید. از اینکه کار شناس نیستید خجالت نکشید. کسانی را که تیز هوش تر از شما هستند را در اطرافتان جمع کنید و مطمیئن باشید که در نظر دیگران، تیز هوش تر از آنچه واقعاً هستید به نظر خواهید آمد.

ادامه دارد…

پاسخی بگذارید