سی اصل کلیدی تصمیم گیری بخش ششم

توسط Mukhtar 27/04/2015 در 6:22 ب.ظ

سی اصل کلیدی تصمیم گیر. این آخرین بخش سی اصل کلیدی تصمیم گیری را خدمت شما عزیزان ارائه میداریم.  پنج بخش آنر با شما به اشتراک گذاشتیم و این آموزش هم بخش ششم آن می باشد. در ادامه مطلب با آموزش همراه باشید.

اصل بست و ششم: هزینه های شکست را کاهش دهید.

هنگام تصمیم گیری، به دنبال راه هایی باشید که هزینه ها را کاهش داده و خطر شکست را کم کند. همیشه فرصت و حاشیه ایمنی کافی برای موفقیت در نظر بگیرید این مسٔله خصوصاً در تصمیم های بزرگ که هزینهٔ شکست در آن ها بسیار بالاست اهمیت می یابد. اگر نمی توانید مثل راک فلر از شکست خود هم سود ببرید، لااقل خسارت های ناشی از آن را محدود کنید. تصمیم های بزرگ را به چند تصمیم کوچک تقسیم کنید. اگر تصمیم گیری سخت و دشوار است ببینید که چگونه می توانید آنرا به تصمیم های کوچکتر تقسیم کنید و قبل از این که فرصت امروز بگذرد چگونه می توانید یک گام هر چند کوچک برای پیشبرد وضعیت فعلی و قطعی کردن بخش کوچکی از تصمیم بردارید؟ اگر تصمیم گیری بزرگ شما را می ترساند، با تقسیم کردن آن به چند تقسیم کوچکتر از این ترس رها شوید. به جای هراس از تصمیم های بزرگ، آن را به چند تصمیم کوچک تقسیم کنید.

 اصل بیست و هفتم: به افق های دور نگاه کنید.

تصمیمی که امروز بد و نامناسب جلوه می کند، ممکن است در بلند مدت خوب و مثبت از کار در آید. هنگام تصمیم گیری تمام فکر و ذهن خود را تنها بر وی اثرات کوتاه مدت تصمیم متمرکز نکنید. ممکن است نتایج بلند مدت یک تصمیم بسیار متفاوت باشد. در تصمیم گیری دو دام وجود دارد.

  • توجه بیش از حد به اثرات کوتاه مدت
  • عدم در نظر گرفتن انواع نتایج محتمل

اگر هنگام تصمیم گیری تنهابه یک نتیجه توجه نکنیم و موضوع را همه جانبه ببنیم، قطعاً تصمیم بعتری خواهیم گرفت.

اصل بیست و هشتم: توانایی های فکری خود را تقویت کنید.

کنجکاو باشید به خاطر بسپارید ثبات عاطفی داشته باشید در کسب داندش بکوشید خلاق باشید.

اصل بیست و نهم: نسبت به تصمیم خود متعصب نباشید.

برایی درک بهتر این نوع رفتار، تصمیم ها و حرکت های یک قمار باز را تصور کنید. قمار باز اگر ببازد معمولا بر سر میز باقی می ماند تا بتواند پولی که باخته است را دوباره به دست آورد. اگر دوباره ببازد منطق حکم می کند که بعد از باختن بیشتر میز را تکر کند. اما در عمل معمولاً همچنان پشت میز قمار باقی می ماند و هر چه بیشتر ببازد، انگیره اش برای ماندن بیشتر می شود. مثال فوق نمونه ای از وضعیتی  که به آن افزایش غیر منطقی تعهد نسبت به یک تصمیم خاص گفته می شود. انسان ها بعد از این که در زمینهٔ خاصی تصمیمی گرفتند و یا نظری ابراز کردند معمولاً به آن تصمیم وفادار می مانند و سخت تر حاضر می شوند آن را تغییر دهند. همین رفتار می تواند موجب شود انسان ها حتی وقتی متوجه اشتباه در تصمیم قبلی شان می شوند به راحتی نظر خود را اصلاح نمی کنند و روند اشتباه گذشته ادامه می دهند. آیا گزینه ای که در حال انتخاب آن هستید واقعاً بهترین گزینه است یا تنها چون با تصمیم های قبلی شما سازگار است آن را انتخاب کردید؟

اصل سیوم: به گزشته خیره نشوید.

با تمام توان خود به بهترین شکل ممکن تصمیم بگیرید و سپس به مسیر خود ادامه دهید. هرجا لازم باشد بپذیرید که مقصر هستید. برخی افراد این مهارت را به خوبی آموخته اند و می توانند به سادگی از اشتباهاتی که کرده اند سخن بگویند. اشتباهات را بپذیرید و به مسیر خود ادامه دهید. آینده تنها بر اساس تصمیم های گذشتهٔ شما شکل نمی گیرد. تصمیم های آینده نیز به همان میزان در شکل بخشیدن آن موثر هستند. با تمام توان خود به بهترین شکل ممکن بگیرید سپس به مسیر خود ادامه دهید.

این بود سی اصل کلیدی در تصمیم گیری که خدمت شما عزیزان ارائه گردید.

موفق باشید !!!

 

پاسخی بگذارید