ایجاد ویا حذف نمودن کاربر در داخل لینوکس

توسط Mukhtar 10/03/2015 در 6:05 ب.ظ

چگونه میتوانیم در داخل سیستم عامل کالی لینوکس توسط Terminal کاربر ویا (User) ایجاد ویا حذف نمایم؟ در داخل دیگر سیستم عامل ها را های مختلف وجود دارد که توسط آنها می توانیم به راحتی کاربر ایجاد نمایم. مثلاً توسط سی امی دی و از طریق کنترول پینل. در داخل سیستم عامل کالی لینوکس سی ام دی نمی باشد بلکه به جای سی ام دی برنامه بنام Terminal می باشد که کاملاً با سی ام دی از نظر کارکرد متفاوت می باشد. یعنی کامندهای که در داخل ویندوز استفاده می نمایم تعداد زیاد شان در داخل لینوکس فرق دارد و کار نمی دهد. به هر حال در این درس امروز روش ایجاد و همچنان حذف کاربر در داخل لینوکس را خدمت شما دوستان عزیز ارائه می داریم. در ادامه مطلب با آموزش همراه باشید.
در قدم اول سیستم عامل لینوکس را بالا میاوریم یعنی روشن می کنیم بعد روی Terminal که در سمت بالا طرف دست چپ واقع می باشد کلیک می نمایم. بعد دستور (useradd yourusername (useradd mokhtar را می نوسیم و انتر می نمایم. بعد دستور دوم را می نوسیم که برای پسورد دادن کاربر می باشد. این دستور passwd mokhtar. زمانیکه این دستور را تایپ نمودید پسورد کاربر جدید خود را دو بار وارد نماید. البته توجه داشته باشید زمانیکه پسورد را می نوسید حروف ها معلوم نمی شود شما باید درست بنوسید.
Remove New User On Kali Linux Step-1
حالا برای اینکه بدانید کاربر که ایجاد کردید ایجاد شده یا خیر از این دستور استفاده نماید. getent passwd زمانیکه این دستور را نوشتید انتر نماید. در قسمت پاین پنجره بیاید کاربر جدید که ایجاد می شود در اینجا معلوم می شود. مثل تصویر پاین.
Remove New User On Kali Linux Step-2
خوب حالا اگر بخواهیم کاربر که ایجاد نموده ایم حذف نمایم چگونه می توانیم این کار انجام دهیم؟ کاربر ایجاد شده را می توانید توسط این دستور پاک ویا حذف نماید. deluser mokhtar در جای mokhtar شما باید همان کاربر که می خواهید حذف نماید بنوسید.
Remove New User On Kali Linux Step-3
زمانیکه دستور بالا را وارد نمودید باید کاربر شما حذف شده باشد. باز هم برای اینکه بدانیم کاربر ایجاد شده حذف شده یا خیر. از دستور getent passwd کمک بگرید. در قسمت پاین پنجره آمده می بنید که کاربر جدید حذف شده است.
Remove New User On Kali Linux Step-4
هرنوع سوال در باره سیستم عامل لینوکس داشتید در کامنت مطرح نماید.
موفق باشید !!!

پاسخی بگذارید