آخرین فرصت شما برای قدبلند شدن

توسط Mukhtar 06/04/2016 در 7:51 ق.ظ

در این آموزش می خواهیم نحوه قدبلند شدن ویا همان روش بلند شدن قد را خدمت شما دوستان به عرض برسانیم. البته نا گفته نماند که ما نمی توانیم روش بلند شدن قد را فقط در یک جلسه خلاصه نمایم. بلکه می خواهیم آنرا در پانزده (۱۵) جلسه آنرا تکمیل کنیم. و از شما هم می خواهیم که نظرات خود را در پاین هر پست ارسال نماید. و آنرا در خانه ویا هر جای دیگر که می باشید آنرا عملی نماید.

روش های قدبلند شدن

خیلی ها از کوچک بودن قد خود رنج می برد و می فرماید که هر وقت به مهمانی می روم، قصه همین است یا یک جفت کفش با پاشنه های خیلی بلند می پوشم که از اول تا آخر مهمانی نمی توانیم قدم از قدم برداریم و آخرش هم با کمر درد و پادرد راهی خانه می شویم. یا موهایم را به شدت می کشم و بالای سرم می بندم تا شاید قدم بلندتر از چیزی که هست به نظر بیاید.

نحوه قدبلند شدن
نحوه قدبلند شدن

خلاصه از هر ترفندی استفاده می کنم تا قدم کوتاه تر از بقیه خانم ها فامیل نباشد! دست به دامن هر نوع گولی ویا همان قرص هم شده ام. از داروهای استخوان ساز که در شبکه های مختلف ماهواره تبلیغ می کنند تا هر پودر و قرصی که عطاری ها برای بلند شدن قد پیشنهاد می کنند. البته مدتی هم بسکتبال بازی کردم هیچ کدام فایده نداشت.

چرا قد ما رشد نمی کند؟

حالا بیایم علت را ریشه یابی نمایم که چرا قد بلند نمی شویم. افزایش قد جزئی از فرایند رشد است که تحت تاثیر عوامل وراثت و محیط رخ می دهد اما مهم ترین عامل تعیین کننده قد افراد مسائل ژنتیک می باشد. میانگین قد والدین به علاوه عدد ۵/۶ در پسران و منهای عدد ۵/۶ در دختران. به عنوان قد مورد انتظار برای افراد محسوب می شود. در واقع تا زمانی که صفحات رشد استخوانی باز باشند. یعنی حدود ۵ سال پیش از بلوغ. می توان انتظار داشت که طول قد افزایش پیدا کند. و بعد از آن دیگر با هیچ دارو یا غذای نمی شود طول قد را افزایش داد.

اما عوامل محیطی متعددی تا قبل از بسته شدن صفحات رشد، این ویژگی را تحت تاثیر قرار می دهد. مهم ترین عامل محیطی تاثیر گذار روی قد افراد مسئله نوع  و میزان تغذیه است. پیروی از یک رژیم متنوع و متعادل که نیاز مندی های بدن کودکان و نوجوانان را نسبت به مواد اولیه در طول زمان رشد فراهم کند، شرط لازم برای دستیابی به حد اکثر استعداد ژنتیک برای افزایش طول استخوان هاست.

کلسیم عنصر اصلی در ترکیب استخوان بوده و بدون حضور مقدار مناسب آن در رژیم غذایی، رسیدن به بالاترین ظرفیت وراثت طول استخوانی میسر نیست. لبنیات و کلم و مرکبات از منابع اصلی و توصیه شده این عنصر هستند.

خوراک های مفید میل کنید و استخوان ساز ها را بشناسید

پروتین از اجزای اصلی مودر نیاز برای رشد است که باید در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان گنجانده شود که البته نوع حیوانی پروتین ارجحیت دارد، گوشت و تخم مرغ منبع اصلی پروتین حیوانی است. همان قدر که خواب خوب و مناسب بر رشد مناسب جسم و قد تاثیر گذار است، خواب منظم، شب بیداری و خوابیدن تا دیروقت روز با ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون رشد می تواند مانع از رشد واقعی قد در نوجوانان شود.

خوراک های خوب میل کنید
خوراک های خوب میل کنید

استراحت خوب است و تحرک؟

هم ورزش کنید و هم بخوابید. اگر اهل ورزش هستید و دوست دارید حرکات ورزشی متناسب با افزایش قد انجام دهید، خوب است بدانید انجام حرکات ورزشی و کششی مثل یوگا، بارفیکس و ا مثال آنها هم می تواند تا حدودی به رشت استخوانی کمک کند. البته رعایت ریتم مناسب خواب هم یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر رشد طولی استخوان هاست، زیرا خواب مناسب باعث ترشح منظم هورمون رشده و کودکان بشتری بهره را از آن می برد. در مقابل، همان قدر که خواب خوب و مناسب بر رشد مناسب جسم و قد تاثیرگذار است، خواب نامنظم، شب بیداری و خوابیدن تا دیر وقت روز با ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون شده می تواند واقعی قد در نوجوانان شود؛ به این ترتیب نوجوانی که شرایط ژنتیک لازم برای قدبلند شدن دارد از دست می دهد.

ورزش یوگا
ورزش یوگا

البته نباید تاثیر برخی بیماری‌ها را بر مختل شدن روند رشد قد افراد نادیده گرفت؛ برخی بیماری‌ها مانند نارسايي كليه، اختلالات روده‌اي كه جذب مواد غذايي را كاهش مي‌دهد یا ابتلا به ديابت و كم‌كاري تيروئيد در دوران کودکی، موجب اختلال در رشد قدی می‌شود که تشخیص و درمان این بیماری‌ها در حوزه متخصصان غدد درون‌ریز و متابولیسم قرار دارد و هیچ نوع خود درمانی در این موارد جایز نیست.

ژنتیک، مهم‌تر از همه است

با وجود همه مواردی که گفته شد، نباید فراموش کرد که وراثت اصلی‌ترین عامل تعیین میزان قد افراد است. در واقع متخصصان برای قد افراد، محدوده‌ای را در نظر می‌گیرند که رعایت نکات تغذیه‌ای و ورزشی تنها می‌تواند آنها را از حداقل این محدوده دور و به حداکثر آن نزدیک کند، بنابراین نمی‌توان با مصرف بیشتر لبنیات و… باعث افزایش رشد قد شد. خیلی از افراد تصور می‌کنند هر چه مواد مورد نیاز برای رشد را بیشتر در اختیار فرزندان‌شان قرار دهند، شرایط بلندتر شدن قد آنها را فراهم می‌کنند و با همین هدف لبنیات، گوشت و میوه بیشتری در اختیار آنان می‌گذارند، غافل از اینکه مصرف بیش از حد این مواد، نه تنها افزایش قد را در پی نخواهد داشت، بلکه باعث چاقی آنها می‌شوند که این چاقی، وضعیت ترشح هورمونی‌شان را تحت تاثیر قرار داده و افزایش قدشان را مختل می‌کند.
به ياد داشته باشید که اضافه وزن و چاقی یکی از موانع رشد قدی محسوب شده و درمان آن نیز جز با رعایت رژیم غذایی مناسب حاصل نخواهد شد.

داروهای ماهواره‌ای را باور کنیم؟

داروها و روش‌های موجود در بازار که با هدف افزایش قد و عمدتا از راه‌های غیرقانونی مثل شبکه‌های ماهواره‌ای یا عطاری‌های غیرمجاز عرضه می‌شوند، هیچ تاثیری در افزایش قد افراد ندارند. عمده این داروها ترکیبات مولتی‌ویتامینی است که با برندهای مختلف در داروخانه‌ها موجود بوده و در صورت رعایت یک الگوی صحیح غذایی، بدن نیازی به مصرف آنها ندارد.

برخی دیگر از این داروها و همچنین وسایلی مانند انواع کفش‌ها و… چیزی جز فریبکاری نیست و نه‌تنها افزایش قدی در پی ندارند، بلکه در برخی موارد ممکن است سلامت فرد را به خطر بیندازند.

دارو برای افزایش قد
دارو برای افزایش قد

نکته آخر اینکه یادتان باشد همیشه برای تعیین میزان قد مورد انتظار و نحوه دستیابی به آن، از پزشک خود برای طراحی یک برنامه غذایی صحیح و الگوی فعالیت بدنی مناسب کمک بخواهید و هرگز دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

پاسخی بگذارید